23.09.2023 z okazji Dnia Otwartego Centrum Herdera UG odbyła się na ul. Mariackiej 42 rozmowa pt. “Milczące koleżanki Herdera. Wykształcone kobiety w Gdańsku na przełomie XVIII i XIX wieku oraz ich następczynie” prowadzona przez Barbarę Piórkowską i dr Janusza Mosakowskiego.

23.09.2023 w ramach naszego święta – Dnia Otwartego Centrum Herdera UG – mieliśmy przyjemność gościć na ul. Mariackiej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku. O godzinie 12.00, na przedprożu Filii Gdańskiej, zaprosiliśmy Was do udziału w rozmowie prowadzonej przez Barbarę Piórkowską i dr Janusza Mosakowskiego pt. „Milczące koleżanki Herdera. Wykształcone kobiety w Gdańsku na przełomie XVIII i XIX wieku oraz ich następczynie”.

Tę część naszego Dnia Otwartego 2023 uświetnił swoją obecnością Garnizon Gdańsk, który na ul. Mariackiej przedstawiał scenki rodzajowe z XVIII-wiecznego Gdańska. Serdecznie dziękujemy!

Dziękujemy również z całej mocy współorganizatorowi wydarzenia – Zbigniewowi Walczakowi z Filii Gdańskiej, nie tylko za udostępnienie nam tak wspaniałego miejsca dla naszej imprezy, ale przede wszystkim włożone w wydarzenie zaangażowanie i serce.

Na spotkaniu usłyszeliśmy o postaciach pomorskich i gdańskich kobiet sprzed ponad stulecia, które często obecnie zapomniane, miały na tyle silny charakter i wspaniałą osobowość, że potrafiły działać w – bądź co bądź niedostosowanym dla ich potrzeb i skrojonym pod mężczyzn – świecie. Umiały być niezależne, profesjonalne, odważne. Zastanawialiśmy się wspólnie z prelegentami czy jednocześnie ocaliły swoją wrażliwość oraz czy wykształcone – potrafiły korzystać z kobiecej mocy? Były artystkami, myślicielkami, edukatorkami. Na pewno żyły na przekór, by nie powiedzieć wbrew regułom narzuconym w tamtych czasach, a dla dzisiejszych kobiet wręcz mogły stać się inspiracją w pokonywaniu przeciwieństw. Nazwałyśmy/liśmy je „koleżankami Herdera”, bo gdyby nie mnogość historycznych ograniczeń, na pewno mogłyby robić wielkie kariery, tak jak on – być znane i zapamiętane, pisać książki i rozprawy naukowe. Milczącym do tej pory żonom, matkom i pomocnicom oddaliśmy głos, by mogły opowiedzieć o swoim życiu w pruskim i niemieckim Gdańsku.

Spotkanie poprowadzili:
Barbara Piórkowska – pisarka, poetka, felietonistka portalu miastoliteratury.com. Autorka powieści „Szklanka na pająki” (2010/2018), prozy „Utkanki” (2014), powieści „Kraboszki” (2020), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), współtwórczyni spektakli poetyckich i teatralnych. W 2022 roku według „Kraboszek” powstał spektakl „Rodzanice” (Teatr Gdynia Główna, reż. Ewa Ignaczak). Nauczycielka w pracowni kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku (2002-2018), trenerka warsztatów twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010, zdobywczyni I nagrody w Konkursie Literatury Pomorskiej i Kaszubskiej 2021 Costerina (kategoria proza). Od kilku lat prowadzi spacery zielarsko- i roślinno-literackie oraz z twórczym pisaniem. Stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2023 roku wydana zostanie jej powieść „Gaja” – w 2024 – zielony przewodnik literacki po Gdańsku (Marpress).

Dr Janusz Mosakowski – pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej UG, autor książki „Dzieje Gdańska w niemieckiej powieści historycznej”, tłumacz literatury naukowej i pięknej o Gdańsku (Peter Oliver Loew „Gdańsk i jego przeszłość”, Johannes Trojan „Mój ojciec, kupiec”, Felix Scherret „Dolar drożeje!”, Marie Sansgêne „Wspomnienia z młodości ubogiej służącej”, Richard Teclaw „Reportaże z Wolnego Miasta 1926-1928”), kierownik pracowni badawczej „Literackie Trójmiasto”, stały współpracownik gdańskiego kwartalnika „30 Dni”, licencjonowany przewodnik trójmiejski.

Projekt ten wspiera starania Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku, Fundacji Herdera oraz Instytutu Filologii Germańskiej UG, które ogłosiły rok akademicki 2023/2024 rokiem Herdera.
Parterem wydarzenia była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.
Projekt finansowany jest przez Goethe-Institut.

 

To top