W sobotę 29.04.2023 odbył się „Spacer z Herderem po Muzeum Gdańska” prowadzony przez Izabelę Jastrzembską-Olkowską kierowniczkę Dworu Artusa w Gdańsku. Relacja.

W sobotę 29.04.2023 odbył się ostatni przed wakacjami „Spacer z Herderem po Muzeum Gdańska”. Spacer pt. „Co w dawnej Sieni oglądano? Historia Nowego Domu Ławy i Sieni Gdańskiej oraz prezentacja nowej Galerii Malarstwa w Dworze Artusa” poprowadziła Izabela Jastrzembska-Olkowska, od 2015 roku kierownik oddziału Dworu Artusa w Muzeum Gdańska.
Podczas spaceru poznaliśmy historię budynku znanego dzisiaj jako Nowy Dom Ławy, który wcześniej funkcjonował jako kamienica mieszkalna bogatych patrycjuszy Gdańska. Dowiedzieliśmy się, jak to się stało i kiedy, że z domu przeistoczył się w budynek ławników sądowych oraz jaka tablica upamiętniała tamto wydarzenie. Dowiedzieliśmy się również, co się działo w XIX wieku w Nowym Domu Ławy i kto nim zarządzał, a także jak doszło do powstania Sieni Gdańskiej – paramuzealnej ekspozycji należącej do Miasta, w przestrzeni której swoją cenną kolekcję prezentował bogaty kupiec zbożowy Lesser Giełdziński. Podczas spaceru dowiedzieliśmy się, czy odtworzona Sień Gdańska w latach 90-tych ma cechy wspólne z tą sprzed wojny oraz co można było zobaczyć w typowej wielkiej Sieni patrycjusza gdańskiego. Zastanowiliśmy się również, czy obrazy z wystawy „W nastroju miasta” w nowej Galerii Malarstwa Dworu Artusa mogłyby być prezentowane w reprezentacyjnych Sieniach czy raczej w domowym zaciszu bogatego mieszczanina.
fot. Magdalena Drzemnicka, Centrum Herdera UG.
To top