W sobotę 22.10.2022 odbył się ostatni z cyklu “Spacerów z Herderem” pt. “Od elitarnej siedziby rycerzy do giełdy. Historia Dworu Artusa i program ideowy jego wnętrza”, który prowadziła Izabela Jastrzembska-Olkowska – kierownik Dworu Artusa oddziału Muzeum Gdańska.
Podczas spaceru poznaliśmy historię jednego z najważniejszych budynków municypalnych w Gdańsku od jego założenia jako siedziby elitarnego bractwa św. Jerzego, poprzez czasy, kiedy funkcjonował on jako miejsce spotkań bractw kupieckich i elitarny Salon Miasta, gdzie podejmowano najznamienniejszych gości Gdańska oraz przeprowadzano publiczne rozprawy sądowe, aż po wiek XVIII-tym, kiedy to Dwór Artusa został przekształcony w giełdę zbożową, która funkcjonowała tutaj do 1932 roku. Podczas spaceru dowiedzieliśmy się wiele na temat zabytków, które są najważniejsze dla każdego z tych okresów i pośrednio są związane z jego zmieniającymi się funkcjami jako budynku miejskiego.
17.09.22 spacerowaliśmy razem śladami literackich wersji gdańskich legend oprowadzani przez dr Janusza Mosakowskiego. Wbrew pozornie błahej tematyce odkrywaliśmy tło historyczne i społeczne ich powstawania oraz dogrzebywaliśmy się do czasami niespodziewanych i poukrywanych głęboko treści. Prelegentowi dziękujemy za fantastyczną narrację, a przybyłym za zaangażowane odkrywanie Gdańska wciąż na nowo.
W sobotę 10.09.22 spacerowaliśmy razem z prof. Miłosławą Borzyszkowską-Szewczyk i poznawaliśmy Gdańsk z unikatowej – międzynarodowej perspektywy. Spacer pt. “Gdańsk jako miasto pogranicza. Kalejdoskop gdańskiej pamięci // Gdańsk/Danzig als eine Stadt im Grenzraum. Im Kaleidoskop der Erinnerung” pozwolił poznać nam miasto nie tylko w ramach przestrzeni ograniczonej przez ul. Ogarną, ul. Za murami, ul. Długą i Długie Pobrzeże, ale i w ramach przestrzeni osobistej pisarzy przed- i powojennych. Dziękujemy Pani Profesor za inspirujący wykład, a przybyłym na spacer za zacięcie poznawcze mimo niepewnej pogody.
3.09.2022 odbył się pierwszy spacer z cyklu “Spacery z Herderem” pt. “XVIII-wieczny Gdańsk w literackich opisach Johanny Schopenhauer”/ “Danzig im 18. Jahrhundert in den literarischen Beschreibungen von Johanna Schopenhauer”. Spacer prowadziły prof. Marion Brandt – wykładowczyni na germanistyce UG oraz dr Anna Kowalewska-Mróz – zatrudniona w Centrum Herdera UG. Pogoda nam dopisała, prelegentki stanęły na wysokości zadania, a publiczność była po prostu fantastyczna – zainteresowana tematem i zadająca sto własnych pytań. Dziękujemy bardzo i prelegentkom, i publiczności, ale również nieodzownej Katarzynie Górskiej, która pomogła nam ogarnąć organizacyjne drobiazgi na samym spacerze oraz Jankowi Mrozowi, który był autorem zdjęć dokumentujących spacer.