29.11.21 – 03.12.21 Warsztaty online dla uczniów szkół podstawowych klas 5-8 z woj. pomorskiego

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych klas 5-8 z woj. pomorskiego oraz ich nauczycieli jęz. niemieckiego w terminie od 29.11.21 do 03.12.21na cykl warsztatów online na platformie zoom.

Terminarz warsztatów/ webinariów: 

29.11.21 godz. 10.30-11.30 (poniedziałek) „W godzinę przez Alpy” Spotkanie poprowadzi Pani dr Anna Kowalewska-Mróz

30.11.21 w godz. 10.30-11.30 (wtorek) „Skąd pochodzi nazwa Zeppelin? Kim byli muzykanci z Bremy? Quiz i ciekawostki na temat naszych zachodnich sąsiadów” Spotkanie poprowadzi Pan Zbigniew Zembrzuski

01.12.21 w godz. 10.30-11.30 (środa) „O sławnych i znanych niemieckich sportowcach i ich drodze do sławy” Spotkanie poprowadzi Pan Marcin Zawisza

02.12.21 w godz. 10.30-11.30 (czwartek), „Miasto Gdańsk nad rzeką Mottlau. Historia i zabytki grodu”. Opowieść snuta po polsku z odrobiną niemieckiego. Spotkanie poprowadzi Pan Cezary Ponczek

03.12.21 w godz. 10.30-11.30 (piątek), „O tym, z czego słyną Austria i Szwajcaria chciałabym Wam opowiedzieć…” Spotkanie poprowadzi Angelika Gajkowska

 

Uczniowie wraz z nauczycielami mogą wziąć udział w każdym warsztacie. Liczba miejsc ograniczona do 100 osób. Liczy się kolejność zgłoszeń. Po otrzymaniu maila z podanym tematem i datą spotkania, wyślemy na adres mailowy ucznia lub nauczyciela ok. 30 min. przed spotkaniem danego dnia zaproszenie na platformę zoom. Wystarczy zaakceptować zaproszenie i będziecie Państwo automatycznie przekierowani na spotkanie.

Zgłoszenia przyjmujemy mailowo: herder.ug@gmail.com

Projekt współfinansowany jest przez Instytut Goethego w Warszawie.

 

Szczegółowy program warsztatów online „Kraje niemieckojęzyczne” dla uczniów szkół podstawowych woj. pomorskiego kl. 5-8 oraz ich nauczycieli.

29.11.21

godz. 10.30-11.30

 

 

 

W godzinę przez Alpy.

Kto mieszka nad morzem, temu ciężko wyobrazić sobie, jak wygląda życie w wysokich górach. My w godzinę spróbujemy przełamać tę barierę. Zmienimy Wasz punkt widzenia i popatrzymy na świat z perspektywy ludzi mieszkających w Alpach – najwyższym łańcuchu górskim w Europie. Dzięki prezentacji z dużą ilością materiału wizualnego, infografikom, filmom i ciekawej opowieści zrozumiecie, dlaczego życie w górach może być fascynujące, ciekawe, ale też niebezpieczne. Dowiecie się, jak powstały Alpy, poznacie najważniejsze szczyty górskie, jeziora, wodospady oraz mieszkające tam zwierzęta. Przyjrzymy się też temu, jakie kraje znajdują się w Alpach, jakich języków używają tamtejsi mieszkańcy, jakie sporty uprawiają i jakie są ich tradycje oraz najbardziej znane miejsca tego regionu. Spróbujemy sobie także wyobrazić, jakie katastrofy naturalne towarzyszą tam ludziom na co dzień i co powinien zrobić człowiek, żeby im zapobiegać. Macie godzinkę i chcecie zobaczyć świat z innej perspektywy? Skoczcie z Nami w Alpy!

Warsztaty poprowadzi Pani dr Anna Kowalewska-Mróz, stypendystka DAAD, studia na Uniwersytecie Marcina Lutra w Halle-Wittenberg, absolwentka germanistyki Uniwersytetu Gdańskiego, pracownik Centrum Herdera UG.

30.11.21

godz. 10.30-11.30

 

 

 

 

Skąd pochodzi nazwa Zeppelin? Quiz i ciekawostki na temat naszych zachodnich sąsiadów.

W jakich krajach jęz. niemiecki jest językiem urzędowym? Na te i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi podczas tego warsztatu. Dowiecie się również m in. ważnych rzeczy na temat historii, położenia geograficznego, systemu politycznego oraz wielu ciekawostek dotyczących naszych zachodnich sąsiadów.

Warsztaty poprowadzi Pan Zbigniew Zembrzuski, absolwent germanistyki UG, stypendysta DAAD – Uniwersytet Kiel, pracownik Centrum Herdera UG

01.12.21

godz. 10.30-11.30

 

 

 

 

 

„O sławnych i znanych niemieckich sportowcach i ich drodze do sławy”

Warsztat dotyczy sławnych i znanych niemieckich sportowców i ich drogi do sławy. Poznacie gwiazdy piłki nożnej, tenisa oraz m in. niemieckiego koszykarza Dirka Nowitzkiego, który zwojował amerykańską Ligę NBA. Dowiecie się również wiele o sukcesach niemieckich sportowców podczas igrzysk olimpijskich.

Warsztaty poprowadzi Pan Marcin Zawisza, absolwent filologii germańskiej na Uniwersytecie Gdańskim, zapalony sportowiec. lektor Centrum Herdera UG,

02.12.21

godz. 10.30-11.30

 

 

 

 

 

 

 

„Miasto Gdańsk nad rzeką Mottlau. Historia i zabytki grodu”.

Opowieść snuta po polsku z odrobiną niemieckiego.

Miasto Gdańsk nad rzeką Mottlau. Historia i zabytki grodu. Opowieść snuta po polsku z odrobiną niemieckiego. Chcesz się dowiedzieć, jakie nazwy niegdyś nosiły dzielnice Gdańska albo do czego służył Krantor? Weź udział w polsko-niemieckim wirtualnym spacerze po dawnym Gdańsku. Przekonasz się przy tym, że niemiecki wcale nie musi być trudny.

Warsztaty poprowadzi Pan Cezary Ponczek, który oprowadzi Was wirtualnie po mieście, zawodowo pracuje jako przewodnik turystyczny, absolwent filologii germańskiej na Uniwersytecie Gdańskim .

 

 

03.12.21

godz. 10.30-11.30

 

 

 

 

 

„O tym, z czego słyną Austria i Szwajcaria chciałabym Wam opowiedzieć …

Austria i Szwajcaria to nie tylko sąsiedzi Niemiec, ale też kraje, których mieszkańcy posługują się na co dzień językiem niemieckim. Poza tym można tam super jeździć na nartach, zwiedzać piękne zabytki albo jeść pyszne rzeczy, tak jak znaną na całym świecie szwajcarską czekoladę. O tym, z czego słyną Austria i Szwajcaria chciałabym Wam opowiedzieć …

Warsztaty poprowadzi Pani Angelika Gajkowska, absolwentka Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium, tłumaczka języka niemieckiego.

 

Jednorazowo w warsztatach może uczestniczy na platformie zoom do 100 osób. Liczy się kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo: herder.ug@gmail.com

Prosimy o podanie w mailu: imienia i nazwiska ucznia/ów, klasy oraz nazwy szkoły. W spotkanych online mogą wziąć udział całe klasy. Zgłoszenia przyjmujemy do godz. 9.00 przed rozpoczęciem warsztatów.

 

Forma warsztatów:

Warsztat prowadzony będzie poprzez platformę e-learningową zoom.us. Platforma zoom daje możliwość pracy w dużej grupie i świetnie nadaje się na poprowadzenie webinariów. Korzystanie przez uczniów i nauczycieli z programu zoom.us jest całkowicie bezpłatne.

Dzięki kamerkom i mikrofonom słyszymy się i widzimy. Program ten umożliwia korzystanie z różnorodnych materiałów jak np. quizy, materiały do słuchania, teksty, ćwiczenia gramatyczne, obrazki, filmiki oraz prezentacje. Około 30 minut przed spotkaniem uczniowie otrzymają droga mailową zaproszenia na spotkanie. Każde spotkanie trwa 60 min.

Prosimy dyrekcje szkół o zwolnienie w tym czasie zainteresowanych uczniów na ciekawe warsztaty.

 

To top