04.12 Ostatni spacer tematyczny po Gdańsku w 2021 roku

Zapraszamy na spacery tematyczne śladami niemieckiej przeszłości Gdańska. Spacery prowadzone będą w języku polskim z elementami języka niemieckiego. Udział w spacerze jest bezpłatny.

Spacery odbędą się w trzech terminach:

  • 27 listopada (sobota) o 13.00Zabytki Głównego Miasta w prozie Güntera Grassa”. Spacer poprowadzi przewodniczka po Gdańsku, pracownik Centrum Herdera, grassolożka dr Anna Kowalewska-Mróz.
  •  28 listopada (niedziela) o 13.00 “Spacer po Głównym Mieście szlakiem piwa, Goldwassera, Machandla i kawy”. Spacer poprowadzi przewodnik po Gdańsku Cezary Pączek.
  •  4 grudnia (sobota) o 13.00 “Przeszłość w zwierciadle współczesności”. Spacer poprowadzi przewodniczka po Gdańsku Aleksandra Bejowicz.

Miejsce spotkania: Centrum Herdera UG, ul. Ogarne 26, Gdańsk, Główne Miasto.

Czas trwania każdego ze spacerów: 1,5 godziny.

Zainteresowanych udziałem w spacerze prosimy o odesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego.

Formularz zgłoszeniowy

W razie problemów formularz będzie można wypełnić też na miejscu. Ilość miejsc ograniczona.

Projekt finansowany jest przez Instytut Goethego w Warszawie.

 

Opisy spacerów:

27 listopada (sobota) o 13.00 “Zabytki Głównego Miasta w prozie Güntera Grassa”. Spacer obejmie miejsca związane zarówno z samym pisarzem, jak i bohaterami jego prozy. Są nimi zarówno postacie historyczne, jak Anton Möller – gdański malarz epoki renesansu czy Martin Opitz – poeta ze Śląska, historiograf Władysława IV Wazy, jak i bohaterowie fikcyjni, na przykład Oskar Mazerath z Blaszanego bębenka, Aleksandra Piątkowska i Aleksander Reschke z Wróżb kumaka oraz tytułowa bohaterka postapokaliptycznej powieści Szczurzyca. Tematem spaceru będą również charakterystyczne miejsca i budynki opisane przez Grassa w jego utworach, takie jak Wieża Więzienna, z której Oskar głosem kruszył okna teatru, gdańska Zbrojownia, gdzie swój sklep z bębenkami miał Sigismund Markus, Kościół Najświętszej Marii Panny oraz inne pojawiające się u Grassa elementy krajobrazu miejskiego. Ta podróż nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, na wzór podejścia do historii samego pisarza, obejmie okres od średniowiecza po czasy współczesne. Zastanowimy się również wspólnie, na ile twórczość noblisty wpłynęła na kształtowanie się powojennej tożsamości miasta i jego mieszkańców.

28 listopada (niedziela) o 13.00 “Spacer po Głównym Mieście szlakiem piwa, Goldwassera, Machandla i kawy”. Gdzie znajdowała się w Gdańsku najstarsza kawiarnia? Gdzie po raz pierwszy smakowano kawy? Gdzie w pobliżu Gdańska uprawiano winorośl? Skąd wziął się w Gdańsku Goldwasser? Czym był Kroling i Machhandel? Ile było dawniej alkoholu w piwie gdańskim? Czym był jopen i gdzie znajdowała się w mieście ul. Browarników – odpowiedzi na te i inne pytania udzieli Państwu doświadczony przewodnik po Gdańsku – Cezary Pączek.

4 grudnia (sobota) o 13.00 “Przeszłość w zwierciadle współczesności” to propozycja zwiedzania miasta ze szczególnym uwzględnieniem jego hanzeatyckiej historii. Prawie całkowite zniszczenie centrum Gdańska pod koniec wojny, wypędzenie niemieckich mieszkańców, napływ nowej ludności, odbudowa – wszystkie te elementy składają się na współczesny obraz miasta. W jaki sposób odbija się niemiecki element historii w architekturze odbudowanych obiektów? Co zostało wyeksponowane, co zaś umiejętnie ukryte? Jak odnoszono się do niemieckości Gdańska w latach powojennych, a jak obecnie? Na te i inne pytania odpowie podczas spaceru ulicami Głównego Miasta Aleksandra Bejowicz.

 

 

To top