W ostatni piątek 15.11.2024 w ramach cyklu „Zainspiruj się… niemiecką filozofią” odbył się u nas wykład dr Tomasza Siwca „Zrozumieć banalność zła. Rzecz o ryzyku bezmyślności”.
W kwietniu 1961 roku Hanna Arendt, niemiecka filozof pochodzenia żydowskiego, wyrusza do Jerozolimy na proces Adolfa Eichmanna, nazistowskiego zbrodniarza, jednego z głównych architektów „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej). Obecność Hanny Arendt na procesie zaowocuje książką Eichmann w Jerozolimie, która już w chwili publikacji wywoła ogromny skandal i trwającą przez wiele lat dyskusję. Jedną z jej przyczyn będzie podtytuł książki: “Rzecz o banalności zła”. Na spotkaniu w ramach cyklu “Zainspiruj się…”, zastanowiliśmy się wspólnie, w jakim stopniu sformułowane przez Arendt ostrzeżenie przed ryzykiem bezmyślności oraz wynikającym z niej banalnym rysem zła, zachowało współcześnie swoją aktualność.
Dr Tomasz Siwiec, urodzony w 1985 roku w Toruniu. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (2008) oraz Akademii „Artes Liberales” na Uniwersytecie Warszawskim (2011). Po ukończeniu studiów doktoranckich w zakresie filozofii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (2014) podjął pracę w sektorze prywatnym, a na gruncie humanistyki pozostał freelancerem. W swojej pracy badawczej zajmuje się problematyką z zakresu filozofii i krytyki sztuki, estetyki filozoficznej oraz etyki normatywnej. Publikował między innymi w „Ruchu Filozoficznym”, „Studiach z Historii Filozofii”, „Kulturze i Wartościach”, „Obiegu”.