21.09.2024 odbyło się spotkanie z dr. Januszem Mosakowskim o codzienności Gdańska XIX-wiecznego w literaturze, pamiętnikach i prasie

W sobotę 21.09.2024 na naszych Dniach Otwartych Centrum Herdera rodzynkiem na torcie było spotkanie z dr. Januszem Mosakowskim, który przybliżył nam temat codzienności Gdańska XIX-wiecznego w literaturze, pamiętnikach i prasie.

Wciąż wiemy za mało o historii społecznej, kulturze materialnej i codzienności miasta w XIX-wieku, a o specyfice Gdańska w tym czasie można opowiedzieć analizując i interpretując liczne wydarzenia, ślady i tropy obecne w literaturze pięknej i użytkowej, pamiętnikach, wspomnieniach i lokalnej prasie. Stanowią one swoiste dokumenty pamięci, rejestrujące nie tylko fakty, ale także ich prezentację i ocenę, dokonywaną przez gdańszczan, Pomorzan, Niemców i Polaków. Jakie wydarzenia budziły emocje w XIX-wiecznym Gdańsku, jak wyglądała codzienność w centrum miasta i na jego peryferiach, jak się bawiono, czym pasjonowano, a czym martwiono – na te i inne pytania spróbował odpowiedzieć gedanista z Uniwersytetu Gdańskiego – filolog i tłumacz dr Janusz Mosakowski.

Dr Janusz Mosakowski, pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej UG, autor książki „Dzieje Gdańska w niemieckiej powieści historycznej”, tłumacz literatury naukowej i pięknej o Gdańsku (Peter Oliver Loew „Gdańsk i jego przeszłość”, Johannes Trojan „Mój ojciec, kupiec”, Felix Scherret „Dolar drożeje!”, Marie Sansgêne „Wspomnienia z młodości ubogiej służącej”, Richard Teclaw „Reportaże z Wolnego Miasta 1926-1928”), kierownik pracowni badawczej „Literackie Trójmiasto”, stały współpracownik gdańskiego kwartalnika „30 Dni”, licencjonowany przewodnik trójmiejski.

Spotkanie odbyło się na przedprożu biblioteki Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku na ul. Mariackiej 42. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku była partnerem wydarzenia.

W spotkaniu towarzyszył nam Garnizon Gdańsk.
Spotkanie było nagrywane przez WMG VIDEO. Zapraszamy do oglądania!

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/5p2_rpP3EqE?si=qvFxw3-lzS88wqqj” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” referrerpolicy=”strict-origin-when-cross-origin” allowfullscreen></iframe>

Fot. Jan Mróz, Piotr Mróz.

To top