26.01.2024 odbył się wykład prof. dr hab. Marion Brandt pt: „Johanna Schopenhauer. Portret wyjątkowej Gdańszczanki”

26.01.2024 wykładem prof. dr hab. Marion Brandt z filologii germańskiej UG pt: „Johanna Schopenhauer. Portret wyjątkowej Gdańszczanki” rozpoczęliśmy nasz nowy cykl spotkań o Gdańsku XVIII-wiecznym pt. „Gdańsk w czasach Johanna Gottfrieda Herdera”.
Joanna Schopenhauer – jedna z najwybitniejszych kobiet swoich czasów, to nie tylko powieściopisarka, ale także animatorka kultury, która organizowała elitarne spotkania towarzyskie przyciągające wybitne osobistości, wśród których był nawet Johann Wolfgang von Goethe. Jej „Gdańskie wspomnienie z młodości” przedstawiają wielobarwny obraz jej rodzinnego miasta i są jednym z najpiękniejszych literackich portretów Gdańska.
Marion Brandt przybliżyła nam niecodzienną biografię i postać Johanny Schopenhauer. Prześledziliśmy razem jej drogę edukacji, zapoznaliśmy się z jej marzeniami o byciu artystką, odważnymi decyzjami wpływającymi na jej drogę życiową i karierę pisarską, a także z jej relacjami rodzinnymi i przyjacielskimi. Poznaliśmy jej antypruskie, republikańskie poglądy i pojechaliśmy razem z nią w podróż przez Europę Zachodnią.
Wykład przygotowała prof. dr hab. Marion Brandt – profesor literatury niemieckiej w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego – która w swojej pracy naukowej zajmuje się stosunkami polsko-niemieckimi w literaturze, literaturą niemiecką XX w. oraz literaturą związaną z Gdańskiem.

 
VMG Video dziękujemy za nagranie naszego spotkania i umieszczenie go na kanale youtoube.
 

Na następny wykład z dr Anną Sobecką o kulturze kolekcjonerskiej osiemnastowiecznego Gdańska zapraszamy16.02.2024.
To top