19.05.2023 odbyło się spotkanie i rozmowa z Christiane Hoffmann autorką książki „Alles, was wir nicht erinnern”. Relacja.

19 maja 2023 w Centrum Herdera UG odbyło się spotkanie i rozmowa z Christiane Hoffmann, autorką książki „Alles, was wir nicht erinnern”, wydanej przez wydawnictwo Beck.

Spotkanie poprowadziła prof. Marion Brandt z filologii germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Christiane Hoffmann jest dziennikarką, od grudnia 2021 pracuje jako zastępczyni rzecznika prasowego rządu Republiki Federalnej Niemiec, a od roku 2022 jest zastępczynią szefa Biura Prasowego i Informacji Rządu Federalnego.

O czym dokładnie opowiada książka? 22 stycznia 2020 roku Christiane Hoffmann wyruszyła ze wsi na Dolnym Śląsku. Szła 550 kilometrów na zachód trasą, którą przebył kiedyś jej ojciec, uciekając przed Armią Czerwoną zimą 1945 roku. Po śmierci ojca córka wróciła do Rosenthal, zwanego obecnie Różyną. Podczas swojej wędrówki Christiane Hoffmann szukała teraźniejszości w przeszłości, historii i jej blizn. Prowadziła rozmowy – z innymi ludźmi i z samą sobą. O tym, jak przepracowała dla siebie historię swojej rodziny, traktuje właśnie jej książka. Przenosi ona pamięć o ucieczce i wypędzeniu w XXI wiek i przypomina o okropnościach wojny. Przeplata historię rodzinną z historią, relacje naocznych świadków ze spotkaniami po drodze. Ale jest to przede wszystkim książka bardzo osobista, napisana językiem literackim o poszukiwaniu ojca i jego historii, tego, co wyparł, aby przetrwać.

Bardzo dziękujemy autorce Christiane Hoffmann za przybycie, przeczytanie fragmentów – po niemiecku i po polsku, w których wyraźnie wyczuć można było intensywność własnego przeżycia i za inspirującą rozmowę przenoszącą temat książki na płaszczyznę uniwersalną.

Profesor Maron Brandt dziękujemy za wyjątkowo ciekawe pokierowanie rozmowy i pogłębienie naszego odbioru lektury dzięki interesującym pytaniom i własnym refleksjom.

Dziękujemy również licznie przybyłej i bardzo zaangażowanej publiczności.

 

 

 

 

To top