Dni Otwarte Centrum Herdera UG 2024

Zapraszamy na Dni Otwarte Centrum Herdera UG!

Odbędą się one w piątek 20.09.2024 i sobotę 21.09.2024.

Na wydarzenia z Dni Otwartych nie obowiązują zapisy, wstęp jest wolny.

 

W piątek 20.09.2024 zapraszamy do Centrum Herdera UG na ul. Ogarną 26 w Gdańsku.

W tym dniu odbędą się dwa wykłady-prezentacje:

17.30-18.15 Piotr Mróz Hundegasse 26 – opowieść o pewnej kamienicy.

18.30-20.00 dr Tomasz Siwiec Uśmiech Schopenhauera, czyli w pięknie szukając ocalenia.

 

W sobotę 21.09.2024 zapraszamy natomiast na spacer tematyczny oraz wykład o XIX wieku w Gdańsku prowadzony przez filologa i tłumacza – Janusza Mosakowskiego:

9.30-11.45 Ewa Jaroszyńska Leopold von Winter nadburmistrz, który wprowadził Gdańsk w wiek XX (Spacer, początek: siedziba Centrum Herdera UG, ul. Ogarna 26).

12.00-14.00 dr Janusz Mosakowski, Codzienność XIX-wiecznego Gdańska w literaturze, pamiętnikach i prasie (Spotkanie na przedprożu Biblioteki Filii Gdańskiej na ul. Mariackiej 42).

Ci, którzy już zapisali sobie w kalendarzu tę datę pewnie będą zdziwieni. Spotkanie to miało być przecież rozmową prowadzoną razem z dr. Janem Danilukiem. Niestety dr Jan Daniluk z powodów zdrowotnych nie będzie brał udziału w tej edycji naszych Dni Otwartych.

Rozmowę uatrakcyjni za to happening przygotowany przez Garnizon Gdańsk.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Goethe-Institut w Warszawie, partnerem wydarzenia jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

 

Szczegółowy plan Dni Otwartych:

20.09.2024 (piątek)

17.30-18.15 Piotr Mróz, Hundegasse 26 – opowieść o pewnej kamienicy.

W swoim wystąpieniu prelegent opowie o losach kamienicy zlokalizowanej na obecnej ulicy Ogarnej 26 dawnej Hundegasse 26. Budynek ten przez ponad 200 lat był świadkiem zmieniającej się sytuacji społecznej i politycznej Gdańska a jego właściciele i mieszkańcy byli częścią jego burzliwej historii. Za pomocą dokumentów archiwalnych, map, planów i starych fotografii przybliżymy Państwu sferę życia mieszkańców kamienicy przy Hundegasse 26 w XIX i XX wieku.

Piotr Mróz – rocznik ’74 od urodzenia związany z Gdańskiem, absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Gdańskiego, zawodowo związany z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.
W wolnych chwilach projektant grafiki użytkowej, od zawsze zafascynowany fotografowaniem oraz historią Gdańska i okolic.

18.30-20.00 dr Tomasz Siwiec Uśmiech Schopenhauera, czyli w pięknie szukając ocalenia.
W powszechnej świadomości ludzi Arthur Schopenhauer funkcjonuje jako nieuleczalny ponurak, czego dowodem są setki memów z wizerunkiem filozofa. Chyba żaden inny filozof nie zawładnął w tak dużym stopniu wyobraźnią użytkowników Internetu jak właśnie Schopenhauer. Niezależnie od tego, na ile osławiony pesymizm Schopenhauera jest zgodny z faktyczną treścią jego systemu myślowego, to niewątpliwie znajduje się w nim drobna szczelina, przez którą wdziera się światło optymizmu i w którym możemy dostrzec uśmiech na twarzy filozofa. Szczeliną tą jest refleksja na temat piękna i sztuki, która stanowi świadome odwrócenie tendencji wszystkich pozostałych analiz filozoficznych Schopenhauera. Na naszym spotkaniu z filozofem spróbujemy przybliżyć sedno schopenhauerowskiej refleksji estetycznej i uczynić ją punktem wyjścia do rozważań na temat stosunku sztuki i życia we współczesnym świecie.

Dr Tomasz Siwiec, urodzony w 1985 roku w Toruniu. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (2008) oraz Akademii „Artes Liberales” na Uniwersytecie Warszawskim (2011). Po ukończeniu studiów doktoranckich w zakresie filozofii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (2014) podjął pracę w sektorze prywatnym, a na gruncie humanistyki pozostał freelancerem. W swojej pracy badawczej zajmuje się problematyką z zakresu filozofii i krytyki sztuki, estetyki filozoficznej oraz etyki normatywnej. Publikował między innymi w „Ruchu Filozoficznym”, „Studiach z Historii Filozofii”, „Kulturze i Wartościach”, „Obiegu”.

 

21.09.2024 (sobota)
9.30-11.45 Ewa Jaroszyńska Leopold von Winter – nadburmistrz, który wprowadził Gdańsk w wiek XX (Spacer, początek: siedziba Centrum Herdera UG, ul. Ogarna 26).
Kim był Leopold von Winter, nie tylko tytularny ale i rzeczywisty nadburmistrz Gdańska? Nie-Gdańszczanin, któremu na kamieniu nagrobnym zamiast rozlicznych zwyczajowych fraz napisano: „Kochał to miasto”?
Zesłaniec z Berlina, który Gdańsk – gród o przebrzmiałej sławie – odmienił w miasto nowocześniejsze od pruskiej stolicy?
Spacer śladami nadburmistrza będzie okazją do przypomnienia jego działalności w mieście, realizacji śmiałych, przyszłościowych projektów. Przyjrzymy się też niektórym postaciom, których Leopold von Winter zgromadził wokół siebie, z którymi wspólnie realizował projekt przyszłości dla Gdańska, takich jak Julius Albert Licht, Hugo Conwentz, Eduard Wiebe czy Rudolf Freitag. Poznamy problemy dziewiętnastowiecznego miasta, kiedy nadburmistrz obejmował stanowisko i działania, jakie podejmował dla ich rozwiązania.

Ewa Jaroszyńska – pedagożka, przewodniczka, współautorka przewodników po Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Nie zgadzając się z twierdzeniem: „Nie ma ludzi niezastąpionych”, tropi wpływ pojedynczych postaci na losy miasta, regionu czy świata.

 

12.00-14.00 dr Janusz Mosakowski, Codzienność XIX-wiecznego Gdańska w literaturze, pamiętnikach i prasie (Spotkanie na przedprożu Biblioteki Filii Gdańskiej na ul. Mariackiej 42).

Choć badania nad dziejami XIX-wiecznego Gdańska nie należą już do zupełnej egzotyki, to wciąż wiemy za mało o historii społecznej, kulturze materialnej i codzienności miasta w tym okresie. O specyfice Gdańska w wieku dziewiętnastym można opowiedzieć analizując i interpretując liczne wydarzenia, ślady i tropy obecne w literaturze pięknej i użytkowej, pamiętnikach, wspomnieniach i lokalnej prasie. Stanowią one swoiste dokumenty pamięci, rejestrujące nie tylko fakty, ale także ich prezentację i ocenę, dokonywaną przez gdańszczan, Pomorzan, Niemców i Polaków. Jakie wydarzenia budziły emocje w XIX-wiecznym Gdańsku, jak wyglądała codzienność w centrum miasta i na jego peryferiach, jak się bawiono, czym pasjonowano, a czym martwiono – na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć gedanista z Uniwersytetu Gdańskiego – filolog i tłumacz dr Janusz Mosakowski.

Dr Janusz Mosakowski, pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej UG, autor książki „Dzieje Gdańska w niemieckiej powieści historycznej”, tłumacz literatury naukowej i pięknej o Gdańsku (Peter Oliver Loew „Gdańsk i jego przeszłość”, Johannes Trojan „Mój ojciec, kupiec”, Felix Scherret „Dolar drożeje!”, Marie Sansgêne „Wspomnienia z młodości ubogiej służącej”, Richard Teclaw „Reportaże z Wolnego Miasta 1926-1928”), kierownik pracowni badawczej „Literackie Trójmiasto”, stały współpracownik gdańskiego kwartalnika „30 Dni”, licencjonowany przewodnik trójmiejski.

 

To top