Centrum Herdera zaprasza na obchody święta Ogarnej 24.05.2025 pt: „Ogarnij Fahrenheita”.
Szczegółowe informacje na temat planu dnia znajdą Państwo na stronie Miasto Gdańsk: „Ogarnij Fahrenheita” – urodziny wielkiego fizyka z Ogarnej
Plan wydarzeń w Centrum Herdera UG w sobotę 24.05.2025 w godz. 13.00-15.40 (Na wydarzenia nie obowiązują zapisy):
- 13:00- 13:35 Festiwal Filmów Jednominutowych – „Patrzeć nie-ludzkim okiem”. Wydarzenie przygotowane przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Prelekcje odbędą się w Centrum Herdera UG.
- 13.30-14.30 Czy po ul. Ogarnej biegały kiedyś ogary? Spacer po ulicy „psiej” śladami dawnych Gdańszczan, historii i architektury. Spacer poprowadzi dr Anna Kowalewska-Mróz. (Miejsce spotkania: Ogarna 1).
Ogarna to jedna z głównych ulic Głównego Miasta już od czasów jego założenia. To ulica ciężko dotknięta przez zniszczenia w 1945 roku, ale też jedna z pierwszych, od których zaczęła się odbudowa historycznej tkanki miasta.
Dziś tylko kilka fasad przypomina o historii domów, które się tu znajdowały i ludzi, którzy tu mieszkali. Jednak, kiedy trochę poszperać w źródłach i opracowaniach, to z każdego rogu zaczyna wyłaniać się jej bogata historia ściśle związana z ważnymi tematami oraz postaciami dla miasta Gdańska.
Na spacerze opowiemy, w jaki sposób z ulicą Ogarną związani byli burmistrz Gerard Beke, który na zlecenie krzyżaków wybijał tu monety, Jakob Kabrun – kupiec i właściciel bogatej kolekcji dzieł sztuki oraz Carl Friedrich Conradi – fundator Instytutu Szkolno-Wychowawczego Conradinum. Zobaczymy, gdzie mieszkali Daniel Gabriel Fahrenheit, fizyk, który opracował termometryczną skalę stosowaną do dziś w USA, Heinrich Teute – właściciel Hotelu Danziger Hof, najbardziej luksusowego hotelu w Gdańsku na początku XX wieku oraz najbardziej przedsiębiorczy Gdańszczanie przełomu XIX i XX wieku inwestujący w handel, ale i maszyny parowe.
Postaramy się też wyobrazić sobie ulicę na przestrzeni wieków – gdzie warzono piwo i produkowano „Danziger Bowke”, gdzie znajdowały się stajnie i ujeżdżalnia, straż pożarna, pierwsze telefony oraz sala kinowa, a gdzie loża masońska.
Podejmiemy również próbę zobaczenia ul. Ogarnej oczami artystów, zarówno grafików, np. Johanna Carla Schulza, jak również pisarzy, chociażby Güntera Grassa.
Na koniec zastanowimy się również, czy na ulicy tej bardziej czuć ducha historii czy nowoczesności.
Prowadząca: Anna Kowalewska-Mróz – przewodnik po Gdańsku z ponad 20-letnim stażem, doktor nauk humanistycznych, pracownik Centrum Herdera UG.
- 14.35-15.05 Ogarna 26. Film dokumentalny (w Centrum Herdera UG, Ogarna 26)
Budynek na dawnej Hundegasse 26 przez ponad 200 lat był świadkiem zmieniającej się sytuacji społecznej i politycznej Gdańska a jego właściciele i mieszkańcy byli częścią jego burzliwej historii. Za pomocą dokumentów archiwalnych, map, planów i starych fotografii film przybliża wygląd, historię samego budynku oraz jego mieszkańców w XIX i XX wieku.
Autor filmu: Piotr Mróz – absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Gdańskiego, archiwista, od zawsze zafascynowany fotografowaniem oraz historią Gdańska i okolic.
- 15.10-15.40 Prezentacja multimedialna pt.: Niemcy. Ciekawostki przyrodnicze (w Centrum Herdera UG, Ogarna 26)
Pokażemy Państwu nieoczywiste ciekawostki przyrodnicze dotyczące naszych zachodnich sąsiadów, miedzy innymi:
Morze Wattowe: liczy 450 km długości oraz od 10 do 30 km szerokości i należy do największych ekosystemów na świecie o wyjątkowych walorach. Jako obiekt transgraniczny w Holandii i Niemczech zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2009 r., a w 2014 r. dołączono część akwenu należącego do Danii.
Źródła rzeki Pader: ponad 200 źródeł w obszarze miejskim Paderborn. To wyjątkowe, bo rzadko zdarza się, aby źródło rzeki znajdowało się dokładnie w środku miasta. W każdej sekundzie z sześciu basenów źródlanych wypływa imponujące 9000 litrów wody. Ich lokalizacja w centrum miasta sprawia, że są one swego rodzaju systemem regulowania temperatury w mieście.
Spreewald: to unikalny region położony w Brandenburgii. Charakteryzuje się rozległą siecią naturalnych i sztucznych kanałów o łącznej długości około 970 km, które tworzą malowniczy krajobraz przypominający Wenecję. W 1991 roku obszar ten został uznany za rezerwat biosfery UNESCO ze względu na swoje wyjątkowe walory przyrodnicze.
I wiele innych… Zapraszamy!
Prowadzący: Zbigniew Zembrzuski – kierownik Centrum Herdera, pracownik instytucji od 30-tu lat, lektor języka niemieckiego.
Dodatkowo będziemy mieli nie lada gratkę:
- dla nauczycieli języka niemieckiego – przygotujemy dla Was podręczniki i materiały do nauki niemieckiego do zabrania, żebyście mogli wzbogacić Wasze lekcje
- dla czytelników Güntera Grassa – książki o nim i jego autorstwa, żebyście mogli przygarnąć te pozycje Grassa, których jeszcze nie znacie.
Zapraszamy!