4.04.2025 odbył się u nas wykład Beaty Sztyber „Nie tylko Gdańsk. Zabytkowe korony, czepki, czepce, drukowane tkaniny i curiosa w przedwojennych zbiorach Muzeum Miejskiego”

4.04.2025 gościliśmy u nas panią kustosz Muzeum Narodowego w Gdańsku Beatę Sztyber, która poprowadziła wykład pt: „Nie tylko Gdańsk. Zabytkowe korony, czepki, czepce, drukowane tkaniny i curiosa w przedwojennych zbiorach Muzeum Miejskiego”.

Zabytki tekstylne w zbiorach Stadtmuseum w Gdańsku były niezwykle różnorodne – od starożytnych koptyjskich, po tkaniny z początku wieku XX. Do kolekcji muzealnej dołączano przedmioty nie tylko związane z Gdańskiem i Pomorzem. Trafiały się także artefakty m.in. ze Śląska i Bawarii. Najczęściej są to przedmioty związane z modą oraz tkaninami drukowanymi, produkowanymi w warsztatach niemieckich. Czepki, czepce, korony, figuralne druki na lnianym płótnie będą „bohaterami” wieczoru.

Beata Sztyber – st. kustosz Muzeum Narodowego w Gdańsku w Pracowni Tkanin i Haftów od 1983 roku. Absolwentka historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz teologii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Autorka wystaw i publikacji z zakresu zabytkowych tkanin i haftów, ikonografii chrześcijańskiej i sztuki średniowiecznej. Brała udział w pracach inwentaryzacyjnych w kościołach pomorskich, klasztorze Benedyktynek w Żarnowcu, Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie i Tarnowie. Współpracowała przy realizacji projektu badawczego dotyczącego średniowiecznych paramentów liturgicznych w zbiorach MNG, także przy opracowywaniu przedwojennych zasobów szklanych klisz w gdańskim Muzeum. Prowadzi badania dotyczące wojennych start zabytków tekstylnych oraz przygotowuje katalog tkanin nowożytnych w zbiorze MNG.

Pani kustosz bardzo dziękujemy za wykład, a publiczności za ciekawe pytania.

Poinformujemy Was, jak tylko WMG Video opublikuje nagranie.

To top