8.06.2024 odbył się spacer pt. „Twórczość Antona Möllera – lekcja życia w obrazach?”, który poprowadziła dr Magdalena Mielnik

8.06.2024 odbył się ostatni spacer z cyklu „Spotkania polsko-niemieckie” pt. „Twórczość Antona Möllera – lekcja życia w obrazach?”. Spacer poprowadziła Magdalena Mielnik – doktor historii sztuki, kuratorka Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Twórczość Antona Möllera, to przykład malarstwa, w którym edukacja i sugestywne ukazanie jaką drogą należy podążać przez życie były jednym z ważniejszych czynników. Artysta zachwycał warsztatem i wyjątkową biegłością w rysunku, ale to właśnie umiejętność trafnego opowiedzenia lekcji o moralnie godnym życiu przyczyniła się do jego popularności dawniej i obecnie. Möller tworzył na przełomie XVI i XVII wieku, w czasie w którym w Gdańsku powstało wiele realizacji artystycznych do dziś definiujących nasze myślenie o tym mieście. I tak spacerem przez najważniejsze realizacje malarza, przeszliśmy przez najbardziej reprezentacyjne miejsca – Bazylikę Mariacką, Dwór Artusa, a także Muzeum Narodowe w Gdańsku, gdzie dzisiaj znajdują się obrazy artysty, zobaczyliśmy jaką ścieżkę wskazywał sobie współczesnym. Prace Antona Möllera były zgodne z nową nauką Marcina Lutra, który uważał, że obraz przede wszystkim ma mieć walory dydaktyczne. Jednocześnie stanowią bardzo ciekawy portret Gdańska, miasta kulturowo wyjątkowego, opowieść o jego obrazach jest więc doskonałym punktem wyjścia do opowiadania o Gdańsku nowożytnym. Nie zawsze przychylny portret patrycjatu gdańskiego i polskiej szlachty pozwolił się także przyjrzeć relacjom miasta nad Motławą z Koroną.

Dr Magdalenie Mielnik dziękujemy za fascynujący spacer, a zainteresowanych Gdańskiem i miłośników tematów polsko-niemieckich zapraszamy do śledzenia naszego profilu, wkrótce pojawią się nasze propozycje na jesień. Zapisy zaczniemy natomiast od początku września.

To top