07.06.2024 odbył się warsztat językowy pt. „Czy po alpejskich łąkach w Szwajcarii hasają fioletowe krowy?” (A2+)

07.06.2024 odbył się ostatni warsztat językowy w semestrze letnim 2024 pt. „Czy po alpejskich łąkach w Szwajcarii hasają fioletowe krowy? – stereotypy na temat Szwajcarii i tamtejsze życie codzienne” (A2+), który poprowadziła dr Anna Kowalewska-Mróz.
Na warsztacie dowiedzieliśmy się, co charakteryzuje szwajcarską kulturę życia codziennego i język. Opowiadaliśmy sobie, za pomocą przygotowanych materiałów, co jedzą Szwajcarzy na śniadanie, obiad i kolację oraz jak przygotować szwajcarskie tradycyjne Birchermüsli oraz Fondue.
Zastanawialiśmy się też nad pytaniami: czy są rolnikami czy bankierami z zawodu? Czy pod każdym domem są schrony przeciwlotnicze? Jakie czułe określenie Szwajcarzy mają na swoje monety i banknoty? Jakie funkcje może mieć słynny szwajcarski scyzoryk?
W oparciu o teksty, filmy i infografiki sami odpowiedzieliśmy na te pytania i stworzyliśmy sobie obraz, jak żyje przeciętny Szwajcar. Przy okazji ćwiczyliśmy codzienne słownictwo i doskonaliliśmy umiejętność mówienia.
Warsztaty w języku niemieckim poprowadziła dr Anna Kowalewska-Mróz, stypendystka DAAD – studia na Uniwersytecie Marcina Lutra w Halle-Wittenberg, absolwentka germanistyki Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk filologicznych, pracownik etatowy oraz lektorka języka niemieckiego w Centrum Herdera UG. Prywatnie miłośniczka poznawania Niemiec i krajów niemieckojęzycznych od podszewki.