19.11.2022 Spotkanie autorskie z Ulrike Dotzer. Relacja

19.11.2022 odbyło się w Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego spotkanie autorskie z Ulrike Dotzer, autorką powieści „Goldener Boden”.

Ulrike Dotzer, ur. 1961, dziennikarka, pisała m.in. dla „Hamburger Abendblatt”. Przez dwie dekady kierowała działem ARTE w NDR; w telewizji jest szczególnie zaangażowana w filmy dokumentalne i docu-dramy o tematyce historycznej. „Goldener Boden” jest jej pierwszą powieścią.
Autorka przedstawiła po krótce niektóre wątki ze swojej powieści, był to pierwszy wieczorek czytelniczy dotyczący tej książki. Wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja dotycząca stosunków polsko niemieckich przed i po II wojnie światowej. Dzięki indywidaulnemu spojrzeniu na historię, mieliśmy możliwość lepszego zrozumienia jej procesów.
Pani Dozer dziękujemy, że zaczarowała nas swoim podejściem do tak trudnych historycznych tematów, a publiczności za zaangażowany udział, pytaniom bowiem nie było końca.
Pozostało nam już tylko zaprosić wszystkich do biblioteki, książkę można już bowiem u nas wypożyczyć.
Opis powieści:
Historia trzech pokoleń fryzjerów to historia opisywana z perspektywy osobistych przeżyć i doświadczeń o rodzinie z Pomorza w czasach narodowego socjalizmu i w okresie powojennym. Dzięki swojej pracowitości i własnemu wkładowi finansowemu Gustaw Hirsch buduje na początku XX wieku niewielki majątek na Pomorzu. Wszystko zaczęło się od jego pobytu w Ameryce. W wieku 19 lat jako syn farmera uciekł ze służby wojskowej i znalazł pracę u niemieckiego fryzjera w Nowym Jorku. Ale potem znowu musiał wrócić do Niemiec, ponieważ dwaj bracia nie żyli, a owdowiała matka została sama. W marcu 1945 roku Klara, córka Gustawa – najmłodsza córka i najmłodsza fryzjerka Pomorza, ucieka przez Bałtyk z czterema małymi córkami. Najpierw w Bad Bibra, później w Kilonii, udowadnia to, co mówi stare niemieckie przysłowie „Handwerk hat goldenen Boden” („Rękodzieło ma złotą glebę”). Prawie z niczego, oprócz swojej ręcznej roboty, buduje nowy dobrobyt rodziny. Ale nad wszystkim wisi cisza, to o czym się nie mówi: przeszłość SS męża Clary. W tej opowieści łączą się historycznie zweryfikowane fakty oraz fikcja. To historia rodziny, która żywo pokazuje głębokie ślady, jakie wojna pozostawiła także na dzieciach.Ulrike Dotzer, ur. 1961, studiowała historię i filozofię. Historie o ucieczce i wypędzeniu przewijały się przez całe jej dzieciństwo. Jako dziennikarka pisała m.in. dla „Hamburger Abendblatt”. Przez dwie dekady kierowała działem ARTE w NDR; w telewizji jest szczególnie zaangażowana w filmy dokumentalne i docu-dramy o tematyce historycznej. „Goldener Boden” jest jej pierwszą powieścią.
To top