Kronika – 2016

2016

02.12.2016 w siedzibie Centrum Herdera odbył się warsztat doskonalący umiejętności językowe pt.: “Deutsch mit Filmen
Warsztat prowadziła prof. UAM dr hab. Camilla Badstübner-Kizik.


21.10.2016 w siedzibie Centrum Herdera odbył się warsztat doskonalący umiejętności językowe pt.: “Deklination der Adjektive – endlich mal effektiv!
Warsztat prowadziła Anna Kowalewska-Mróz.


14.06.2016 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego po raz dwunasty odbył się finał konkursu wiedzy o Niemczech “Deutsch-Land-Nachbarland” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego w roku szkolnym 2015/2016.
Do konkursu zgłosiło się w sumie 389 uczniów z 42 szkół ponadgimnazjalnych woj. pomorskiego.
Tegoroczna edycja konkursu odbywała się w nawiązaniu do jubileuszu 25-lecia „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec”.

Konkurs prowadzony jest w języku polskim. Celem konkursu jest aktywizowanie młodzieży szkolnej i zainteresowanie ich kulturą naszego zachodniego sąsiada. Gościem specjalnym była konsul generalna RFN w Gdańsku, Pani Cornelia Pieper a wykład o stosunkach polsko – niemieckich w latach 1989-2016 wygłosiła Pani prof. UG, dr hab. Marion Brandt.

Młodzież wykazała się bardzo dobrą znajomością historii, geografii oraz kultury Niemiec, wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy.

Poniżej lista zwycięzców 12 edycji konkursu w roku 2016:

KoN_2016_finalisci


08.06.2016 w siedzibie Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego odbył się finał konkursu czytelniczego “Z moimi bohaterami w podróży” dla klas IV-VI szkół podstawowych województwa pomorskiego.
Na konkurs przysłano 70 prac, z których wybraliśmy 16 najlepszych i ich autorów zaprosiliśmy na finał do siedziby Centrum Herdera na ul. Ogarnej. Dziesięcioro dzieci zostało wyróżnionych pozostałe zajęły miejsca od szóstego do pierwszego. Przed uroczystym wręczeniem nagród dzieci wzięły udział w warsztacie plastycznym przygotowanym przez lektorkę Centrum Herdera panią Corinnę Kidoń. Autorzy 16 najlepszych prac otrzymali nagrody książkowe.

Lista osób nagrodzonych:

Bohaterowie_finał

Wyróżnienia otrzymali:

Bohaterowie_wyróżnienia

Zadaniem uczniów było napisanie z jakimi dwoma bohaterami z dwóch różnych niemieckich książek chcieliby pojechać w podróż do wybranego miejsca w Niemczech oraz uzasadnienie tego wyboru. Bohaterów uczniowie mieli wybrać z zaproponowanej przez organizatorów listy:

 1. Ende, Michael Kuba Guzik i maszynista Łukasz
 2. Ende, Michael Momo, czyli osobliwa historia o złodziejach czasu i dziecku, które zwróciło ludziom skradziony im czas
 3. Funke, Cornelia Atramentowe serce
 4. Heinlein, Sylwia Różowe środy, czyli podróż z ciotką Huldą
 5. Janosch, Ach, jak cudowna jest Panama. Zbiór opowiadań.
 6. Kästner, Erich Emil i detektywi
 7. Kästner, Erich 35 Maja albo jak Konrad pojechał konno do mórz południowych
 8. Kästner, Erich Latająca klasa
 9. Kästner, Erich Ania czy Mania
 10. May, Karl Winnetou I
 11. Preussler, Otfried Rozbójnik Hotzenplotz
 12. Preussler, Otfried Malutka Czarownica
 13. Ungerer, Tomi Przygody rodziny Mellopsów

21.05.2016 w siedzibie Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego odbył się wieczorek “Po-po-poetry Slam – Battle!; Mieze Medusa und Markus Köhle im literarischen Wettstreit”


19.05.2016 w siedzibie Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego odbył się wieczorek autorski z autorką Barbarą Frischmuth


29.04.2016 w siedzibie Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego odbył się wieczór dyskusyjny na temat “Umwelt, die uns angeht”. Wieczór poprowadziła Corinna Kidoń, lektorka Centrum Herdera


19.04.2016 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, odbył się I etap XII edycji Konkursu wiedzy o Niemczech „Deutsch-Land-Nachbarland”. Do Konkursu zgłosiło się 390 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych woj. pomorskiego

To top